Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací   Souhlasím
Zaregistrujte svůj objekt do naší databáze a sami spravujte jeho obsazenost bez zbytečných poplatků cestovním kancelářím a agenturám.
Registrace objektu do 31. 12. 2018 balíček" Klasik" zdarma


Informace o EET

Elektronická evidence tržeb - koho se týká v první fázi

Elektronická evidence tržeb se v první fázi (od 1. prosince 2016) týká poskytovatelů pohostinských, stravovacích a ubytovacích služeb. To ovšem neznamená, že se povinnost dotýká všech pronajímatelů.

EET nepodléhají platby přes bankovní účet - pokud Vám klienti jinak neplatí, EET uniknete. Pokud Vám ale klienti platí i v hotovosti, či např. platebními kartami, je možné, se Vás EET týká. Dle našeho názoru a posledních dostupných informací se celá situace má následovně:

Pokud jste fyzickou osobou a příjmy z pronájmů zdaňujete podle § 9 zákona o daních z příjmů (nejde o příjem z podnikání), EET by se Vás týkat neměla. Pokud ale daníte podle §7, máte objekt v obchodním majetku, nebo poskytujete další služby, jako povlečení, úklid, stravu atd, na EET byste řešit měli. Pravidla jsou přísná - i pouhý úklid po hostech, či poskytování povlečení Vás může zařadit mezi živnostníky (živnost ubytovací služby). To samozřejmě neznamená, že byste nesměli v chalupě uklízet, jen ten úklid nesmí souviset s pronájmem (nesmí být hostům účtován, promítnut do ceny, nesmí jít o službu hostům).

Pokud pronajímáte podle §9, určitě nic nezkazíte, pokud kontaktujete nejbližší živnostenský úřad a poradíte se o dalším postupu, situace může vyžadovat individuální posouzení. Výklady se různí, např. dle informací Finanční správy z portálu etrzby.cz o ubytování by měli mít ŽL a do EET spadat téměř všichni pronajímatelé chat a chalup. I my jsme na přímý dotaz na FÚ obdrželi informaci, že kdo pronajímá pravidelně, měl by ŽL mít. Nicméně na stejný dotaz na Živnostenském úřadě jsme obdrželi informaci opačnou s tím, že pronajímání je vyňato z živnostenského zákona a nejsou-li ve hře další služby, lze pronajímat podle §9 (bez EET).

Bude tak vhodné se poradit, co konkrétně platí pro Vás, ačkoliv obecně převažuje názor, že drobní pronajímatelé, kteří další služby neposkytují, mohou pronajímat i bez ŽL a danit podle §9 (posuzování, co je a není živnost spadá do působnosti živnostenského úřadu).
Všechny kontakty jsou přímo na majitele/pronajímatele, ubytování sjednáváte přímo, bez provize pro prostředníka ! Pokud pronajímáte chatu, chalupu, či jiný objekt, přidat do katalogu se můžete na www.bez-agentur.cz.
Na stránkách Bez-Agentur.cz nesmějí nabízet ubytování cestovní agentury ani jiné zprostředkovatelské společnosti.

Monika J.
Pronájmy chat, chalup, apartmánů pokojů domů a jiných objektů na oslavy, svátky, akce a odpočinek.

Pokud budete potřebovat pomoct se založením inzerce na našich stránkách, neváhejte nás kontaktovat.

Support@bez-agentur.cz